zene1zene2zene3zene4zene5zene6

Extázis és agónia 1.

Rendhagyó és hiánypótló kötet jelent meg a szegedi Fosszília periodika különszámaként. A Virág Zoltán irodalmár által szerkesztett kiadvány nem más, mint az első punkról szóló kultúrkritikai tanulmánykötet Magyarországon.

A most kiadottEXTÁZIS és AGÓNIA felületes átlapozás után a punkról szóló kultúrkritikai tanulmánykötetnek tűnhet.

Extázis és AgóniaA szövegek négy nagyobb blokkba rendeződnek: az első és harmadik szövegcsoportot tanulmányok, esszék és pár személyes beszámoló alkotja, míg a második részben külföldi zenekarok, például a Sex Pistols, Ramones, Talking Heads, Joy Division dalszövegei, valamint interjúk, novellák (Henry Rollins, Michael Gira) szerepelnek. A kiadvány egyik legizgalmasabb része a szegedi CPg-vel foglalkozik, ahol megtalálhatjuk a leglényegesebb bírósági végzéseket is a zenekar hírhedett koholt peréről. De ide kerültek a nyolcvanas évekbeli szegedi postpunk zenekarok dalszövegei is (CPg, 88-as csoport, Hungarian Dracula, Kiváló Holttestek, Lautrec stb.). A kötetet szegedi vonatkozású szövegek és fotók, valamint interjúk zárják.

A magyar szerzők írásai mellett az EXTÁZIS és AGÓNIA nevezetes külföldi tanulmánykötetekből is merít. Kitekint más műfajokra, így érinti a post-punkot, az industrialt, és a techno történetét is. Az írások kiemelt figyelmet fordítanak arra a kérdésre, hogy a zenei kontextus mellett milyen társadalmi, politikai, ideológiai vetületei voltak az egyes jelenségeknek egy-egy zenekart helyezve a fókuszba. Így a kötet árnyalt képet ad a témáról, felfedve a háttérben rejlő kulturális jelenségeket.

Forrás: Tiara Magazin
A Tilos Rádióban 2007. július 17-én elhangzott beszélgetés Virág Zoltánnal és Domokos Tamással.