A tight junction

A sejtkapcsoló struktúrák másik csoportja a zonula occludens (tight junction). A tight junction főként a polarizált hámsejtek kapcsoló szerkezete. A sejtek apikális részén (az adhéziós öv fölött) körbefutó, szintén övszerű képlet, amely zeg-zúgos lefutású, egymással anasztomizáló vonalak mentén elhelyezkedő molekulaegyüttesekből áll. A tight junction molekuláris szerkezetéről tankönyvbe illő adat egyelőre nem sok áll rendelkezésre. Két, globuláris fehérje alkotóját ismerjük, az occludint és a claudint. Ezek gyöngysorszerűen rendeződnek és egymáshoz nagyon erősen kötődnek.

12. ábra A tight junction szerkezete vázlatrajzon

A tight junction funkciója nem csupán a hámsejtek mechanikai összetartása, hanem olyan szoros összekapcsolása, amely meggátolja a vízben oldott molekulák sejtek közötti áramlását. Ez a legtöbb esetben még olyan kismolekulájú anyagokra is igaz, mint pl. a Na+. Feladata nyilvánvaló; a hámréteg két oldalán levő folyadékterek minél alaposabb elszigetelése egymástól. Ezáltal az intercelluláris térben nincs anyagkicserélődés, molekulák csak a sejteken át, intracellulárisan, szigorúan szabályozott módon kerülhetnek át az apikális folyadéktérből a bazolaterális oldalra. Ennek különösen a bélhám, vagy pl. a kiválasztószervek hámjai esetében van jelentősége, de a Sertoli- sejtek között levő tigh junction kapcsolatok képezik a vér-here gátat, ami megakadályozza az ivari hormonok kijutását a herecsövekből a vérbe.

Megjegyzendő, hogy a tight junction akadályt képez a membránfehérjék horizontális áramlásával szemben is. Magyarán, nem engedi meg, hogy az apikális membrándomain fehérjéi átkerülhessenek a bazolaterális domainbe és fordítva, aminek szintén nagyon fontos fiziológiai szerepe van.